So Much To See – So Much To Do!

Check out the schedule of events below for all the exciting happenings at the fest: informative speakers, mouth-watering cooking demos, fun for the kiddos, entertainment, competitions, and more. Come stay all day with us!
Note: Schedule below subject to change.

Main Stage

10:00   Dr. Jami Dulaney – Extending Health Span and Lifespan Through Plant-Based Nutrition

11:00  Dr. Jim Loomis – Food and the Environment

12:00  Wendie Pett – Our Body as a Gym

1:00  Vanessa Sardi – Farm vs Pharma

2:00  James Aspey – Animal Rights, Agribusiness & the Effects on the Planet

3:00  Dr. Jonathan Bonnet – The Busy Illusion: How to Prioritize Your Health and Optimize Your Life

4:00  Dr. Sal – Health & Happiness

4-5pm at the SWFL Veg Fest Info Booth – Come meet Dr. Will Tuttle, Author of the “World Peace Diet” book!

Fitness Schedule

10:00 Yoga with Brittany Price, Practice Yoga

11:00 Booty Bootcamp with Laura Dalsanto, Bella Diva Fitness

12:00 Bootcamp with Jakob Johnson

1:00 Blue Mat CT Max Cognitive Training Class with Nino Magaddino, Max Flex Fitness

2:00 Tai Chi with Suzanne Jeffreys

3:00 Frog Fitness with Michael Elliott, Naples Core to Core

4:00 Zumba with Suzanne Jeffreys

Cooking Demos

10:00 G-Bomb Easy Bean Salad and Southwestern Stew, with Paulette Blair

11:00 Rainbow Salad and Balsalmic Glazed Mushroom, with Elle (Peeler) Corcoran

12:00 WFPB Success Story – Brenda Morris

1:00 “Unsausage” Gravy and Savory Grits, Trish (Reynaert) Smith

2:00 Chickpea Ala King and Whole Grain Waffles, with Kristina Karschnia

3:00 Let’s Get Saucy – easy, affordable, family-friendly sauces and dips, with Carey Ralston

Kid Zone

Vegfest Kid Zone is where children of all ages can enjoy fun activities and learn about plant-based living.

Plus we will have a scavenger hunt all day!

1:00 Fruit and Veggie ID Game

1:15 Meet VeganEvan!

2:00 “I Can Eat the Whole Plant!”

3:00 Red, Yellow, and Green Foods

3-5:00 Meet a Mermaid! Come visit with with Alasea from Blue Mermaids and learn about protecting our fishy friends!

10-11:00 Thomas Burdock (Location: Across the Tracks)

10-11:00 Cody Smith, Cody & Co (Location: Childers Street)

11-12:00 Eduardo Parada (Location: Across the Tracks)

11-12:00 Brad Talbott (Location: Childers Street)

12-1:00 Gulf Coast Music School Orchestra (Location: Across the Tracks)

12-2:00 Pen Johnson (Location: Childers Street)

1-3:00 MFYF – Music for Your Friends (Location: Across the Tracks)

2-3:00 Lea Holz (Location: Childers Street)

3-4:00 Daniel Kiicks (Location: Across the Tracks)

3-3:30 Zach Garcia (Location: Childers Street)

3:30-4:00 Jim Williams (Location: Childers Street)

4-5:00 Thomas Burdock (Location: Across the Tracks)

4-5:00 Chase Schiefer (Location: Childers Street)